District Officers

Florida District Officers

2018-2019 District Board of Administration

District Superintendent –Patrick Styers
3807 Maryweather Ln | Wesley Chapel, FL 33544
PHONE:(813)907-5511 FAX:(813)907-5522
EMAIL: ds@floridawesleyan.com

Assistant Supt./Treasurer – Walter McKee, Jr. (2019)
18331 Telegraph Creek Lane, Alva, FL 33920
PHONE: (239)690-8331 FAX: Call first
EMAIL: wemckee@embarqmail.com

Assistant Supt. – Shelton Wood, Jr. (2019)
8485 Chatsworth St, Spring Hill, FL 34608
PHONE:(352)684-4227 FAX:(813)653-0332
EMAIL: ewood11@tampabay.rr.com

Secretary – Joe Jackson (2019)
3758 Maryweather LN, Wesley Chapel, FL 33544
PHONE:(317) 730-7355
EMAIL: savannachurch2013@gmail.com

Member-at-Large, Ministerial:
Phil Lewis (2019) #727-455-0313

Member-at-Large, Ministerial:
Marsha Ygnace (2020) #407-517-8379

Member-at-Large, Ministerial:
Dennis Harmeson (2019) #727-409-7444

Member-at-Large, Ministerial:
Derek Atkinson (2020) #785-330-3365

Member-at-Large, Lay:
Alan Pevy (2019) #850-593-5350

Member-at-Large, Lay:
Philip Cecil (2020) #407-823-9567

Member-at-Large, Lay:
Paul Coate (2020) #727-576-8512

Member-at-Large, Lay:
Tia Phiri (2019) #954-661-8424

District Superintendents Emeriti:
Jerry Rott

District Departmental Officers:

Spiritual Formation (2020)
Rev. Eleanor Ladd
727-526-3674
eladd@ppwc.org

Women’s Ministry (2019)
Mrs. Linda Swager
727-455-4204
swager3@juno.com

Men’s Ministry (2019)
Mr. Paul Coate
727-576-8512
pcoate@verizon.net

Youth Ministries (2019)
Mr. Mike Oliver
727-526-3674
flwesleyanyouth@gmail.com

Children’s Ministries (2019)
Rev. Eleanor Ladd
727-526-3674
eladd@ppwc.org

Student Development Consultant (2019)
Rev. Todd Sloan
352-345-2111
todd.sloan@floridawesleyan.com

Global Partners (2020)
Rev. John Croft
317-903-7793
john.croft@gponline.org

Haitian Recruitment/Connection Consultant (2019)
Planel St. Hiliare
786-803-7799
pasteur.planel@gmail.com

Hispanic Recruitment/Training Consultant (2019)
Alfredo Barreno
813-379-5267
barrenoa@att.net

Writing Consultant (2019)
Walter McKee Jr
239-690-8331
wemckee@embarqmail.com

Writing Consultant (2019)
Shannon McGrady
704-530-2790
youthpastor.zwc@gmail.com

IT Consultant (2019)
Danny Vegueria
954-993-7319
dveguerialb56@gmail.com

Pastoral Care Consultant (2019)
Todd Sloan
352-345-2111
todd.sloan@floridawesleyan.com

Web Design Consultant (2019)
Andy Vegueria
954-696-8814
andy.vegueria@resonatetampa.com

 

District Boards and Committees:

Ministerial Development
Ministerial:
Patrick Styers (Ex-Officio) 954-829-5089
Derek Atkinson (Chair) 785-330-3365
Shelton Wood, Jr. (2020)
Eleanor Ladd (2020)
Dan David (2020)
Sonny Melendez (2020)
Alfredo Barreno (2019)
Dennis Harmeson (2019)

Lay:
Shirley Pawling (2019)
Philip Fletcher (2019)
Marissa Diaz (2019)

Conf. Nominating Committee (2019)
Ministerial:
Patrick Styers (Chairperson)
Jason Diaz
Rebecca Harmeson
Rosemary Padilla
Lay:
Katrina Forbes
Leif Laursen
Whitney Sloan

Auditing Committee (2019)
Mary Lee
Jennifer Bennett

Investment Committee (2019)
Patrick Styers (chair)
Joe Jackson (secretary)
Walter E. McKee, Jr. (treasurer)
Phil Gray
Phil Lewis

Board of Review (2019)
Ministerial:

Carl Rogers
Richard Lauby
Dennis Waymire
Jim Keller (First Alternate)
Doyle Brannon (Second Alternate)

Lay:
Dean Greeno
Lori Stanger
Floyd Fyvie
Donna Tacket (First Alternate)
David Coile (Second Alternate)

Building Committee (2019)
Patrick Styers (Ex-officio)
Nick Forbes
Floyd Fyvie
Andy Hoyt
Jerry Jackson
Geovany Rojas
Keith Forbes

Youth Executive Committee (2019)
Patrick Styers (Ex-officio)
Mike Oliver (Director)
Nick Forbes (Assistant Director)
Dennis Harmeson (Treasurer)

Women’s Ministry Executive Committee (2019)
Patrick Styers (Ex-officio)
Linda Swager (Director)
Gigi Laursen (Assistant Director/Connection Coordinator)
Stephanie Adams (Secretary/Treasurer)
Marsha Ygnace (Haitian Representative)
Rosemary Padilla-Perez (Hispanic Representative)